İzmir’de SOCAR önünde Filistin protestosu: ‘İsrail’in petrol ihtiyacının yarısını tek başına karşılıyor!’

İzmir’in Aliağa ilçesinde “Filistin İçin Kıyam Hareketi” adı altında bir grup, İZBAN İstasyonu önünde toplanarak “İşgalcinin petrolünü kes, soykırıma ortak olma” yazılı pankart açarak İsrail’e petrol sağladığını belirttiği SOCAR’ın Yönetim Binası önüne yürüdü.

Basın açıklamasında bulunan grup SOCAR’ın İsrail’e petrol satışını sonlandırmasını istedi.

Grup adına basın açıklaması metnini okuyan Abdullah Başar, şunları kaydetti:

“2 Mayıs’ta İsrail ile ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurma kararı alınmasından sonra halen israil ile doğrudan ve dolaylı olarak ticarete devam eden, bunca zulmü ve soykırımı görmezden gelip hiçbir şey olmamış gibi katil siyonist rejimi destekleyen işbirlikçiler bulunmaktadır, bugün o iş birlikçilerin en büyüklerinden olan SOCAR Türkiye için buraya toplanmış bulunmaktayız.

SOCAR’ın da, Botaş’ın da, Petkim’in de, Bursagaz’ın da, Kayserigaz’ın da ve Zorlu’nun da neler yaptığını biliyorsunuz ve ‘Netanyahu’yu birileri durdursun’ deyip lanetler okuduğunuz halde katil siyonistlerin bir numaralı destekçileriyle 2030’a kadar sürecek antlaşmalar imzalıyorsunuz. Çünkü siz varil başına 80 cent’i kutsallarınızdan, dininizden ve insanlıktan daha değerli gören kişilersiniz.”

“TARİH SİZİ SOYKIRIM İŞ BİRLİKÇİLERİ OLARAK YAZMASIN”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Sizin hamaset dolu sözlerinize ve timsah gözyaşlarınıza inanmıyoruz, samimiyetinize ve sözlerinize güvenmiyoruz, sayın Cumhurbaşkanı her şey bir imzanıza bakarken kabine sonrası yaptığınız açıklamalar gerçeklikten ve samimiyetten oldukça uzak ifadeleri, ne zaman sözü bırakıp icraate geçeceksiniz, icraate geçmeniz ve inisiyatif almanız için daha kaç çocuğun ölmesini bekleyeceksiniz? Buradan sayın Cumhurbaşkanı’na çağrımızdır zalimlerle işbirliği yapan başta SOCAR ve Zorlu Holding olmak üzere iş birlikçi şirketlerle tüm ticari faaliyetleri durdurun, iş birlikçi şirketlerle imzaladığınız sözleşmeleri feshedin, 2 Mayıs’ta zulmü durdurmak adına aldığınız kararlar gibi somut kararlar alın, bu kararları alın ki tarih sizi soykırım iş birlikçileri olarak yazmasın.”

“SOCAR, İSRAİL’İN PETROL İHTİYACININ YARISINI TEK BAŞINA KARŞILIYOR”

“İş birlikçi SOCAR, Azerbaycan Cumhuriyet’i Gümrük Komitesi’nin verilerine göre 2024 yılının ilk üç ayında yaklaşık 1 milyon 21 bin 917 ton ham petrol ihraç etmiştir ve bu miktar 621 milyon dolar değerindedir, KP’ler şirketinin verilerine göre Mayıs 2023’ün ortasından beri İsrail, Azerbaycan’dan günde yaklaşık 220 bin varil petrol ithal ediyor. Bu rakamlar bize gösteriyor ki: SOCAR, İsrail’in petrol ihtiyacının neredeyse yarısını tek başına karşılıyor ve bu kirli ticaret Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla taşınıyor.

Azerbeycan bu hat ile Bakü’den çıkardığı petrolü Ceyhan limanına taşıyor ve Ceyhan’dan da İsrail’in Eilat limanına ulaştırılıyor. Ülkemizin topraklarından geçip zalim İsrail’in jetlerini dolduran bu yakıt Müslüman bir ülke tarafından satılıyor ve yine Müslüman bir ülke tarafından taşınıyor ve neticesinde Müslümanlar şehit ediliyor, bebekleri ile kadınlarıyla yaşlılarıyla. Biz bu olayın adına iki devletin tek ihaneti adını verdik.”

SOCAR ÇALIŞANLARINA ‘GREV’ ÇAĞRISI

SOCAR tesislerinde çalışanlara ve yetkili işçi sendikalarına da grev çağrısında da bulunulduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Aliağa SOCAR tesislerinde ve bu tesislerin bileşenlerinde çalışan emektar, fedakar işçi ağabeylerimizi ablalarımızı ve kardeşlerimizi greve çıkmaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki sizler de şirketinizin bu kirli ticaretinden razı değilsiniz, sizi anlıyoruz ve sizlere kızmıyoruz sorumluluğunuz altında olan insanların hayatlarının idamesi ve idaresi için buralarda çalıştığınızı biliyoruz. Ekmeğini elinin hakkıyla, alın teriyle kazanan yürekli insanlar sizden rica ediyoruz, çocuklarınızın hatırına rica ediyoruz Gazze’de ölen bebekler için greve çıkın, bu şirketin sebep olduğu cinayetleri durdurmak için greve çıkın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir