O.J Simspon’un serveti kime kalacak tartışması

TMZ’ye göre, eski eşi Nicole Brown ve onun arkadaşı Ron Goldman’ın cinayetlerinden yüz kızartıcı şekilde beraat eden Amerikan futbolu yıldızının son birkaç ayda sağlık durumu kötüleşmiş ve tedavisi olanaksız hastaların bakıldığı bakımevine yatırılmıştı.

Ölüm haberi, ailesinin NFL’in onur listesindeki ismin X hesabından paylaştığı basit bir mesajla duyuruldu.

Babamız Orenthal James Simpson, 10 Nisan’da kanserle olan mücadelesini kaybetti. Etrafı çocukları ve torunlarıyla çevriliydi.

Açıklamada, “Bu geçiş döneminde ailesi sizden mahremiyet ve nezaket isteklerine saygı göstermenizi rica ediyor” dendi.

Birçok kişinin “asrın davası” diye adlandırdığı duruşmada Simpson, 1994’te Brown ve Goldman’ı öldürmekle suçlanmış, bu suçtan dava açılmış ve ardından beraat etmişti. Çoğunluğu siyahlardan oluşan jüri tarafından beraat ettirilmesi ABD’nin kültürel tarihinde çığır açan bir an olmuştu.

Daha sonra 1996’da bir hukuk mahkemesi Simpson’ı cinayetlerden suçlu bulmuş ve kurbanların ailelerine 30 milyon doların üzerinde tazminat ödemesini emretmişti. Yıldız sporcu, ölümünden önce borcun sadece bir kısmını ödeyebilmişti.

O.J.’NİN SERVETİ NE KADARDI?

Celebrity Net Worth’a göre, NFL’in onur listesindeki yıldızın net değerinin tahmini 3 milyon dolar olduğu yönünde genel bir fikir birliği var.

O.J., alacaklıların ve Goldman ailesinin yasal olarak erişemeyeceği emekli maaşları aracılığıyla devamlı bir gelir kaynağı elde etmişti.

Simpson, Sosyal Güvenlik’ten aldığı yılda 42 bin dolar ve NFL’den gelen yıllık 125 bin ila 300 bin dolarlık emekli maaşının yanı sıra Ekran Oyuncuları Sendikası’ndan (Screen Actors Guild) da maaş alıyordu.

O.J. ve hayatını kaybeden eski eşi 1992’de ayrılmadan önce 7 yıl evli kalmıştı. Mahkeme dosyasına göre Simpson, Celebrity Net Worth’te tahmini net değerinin 10,8 milyon dolar ve aylık gelirinin 55 bin dolar olduğunun bildirildiğini iddia etmişti.

Nihayetinde O.J., Nicole’e tek seferde 433 bin 750 dolar ve ek olarak 10 bin dolar iştirak nafakası ödemeyi kabul etmişti.

Yasal ücretler ve mahkemede varılan anlaşmalar servetinde kayda değer bir azalmaya neden olmuştu.

SERVETİ KİME KALACAK?

Şu anki duruma göre 3 milyon dolarlık serveti sağ olan 4 çocuğu Sydney, Jason, Justin ve Arnelle Simpson’a kalacak gibi görünüyor.

Çocuklarından Aaren, 1979’da küçücükken yüzme havuzunda yaşanan kazada boğularak can vermişti.

Milyonlarca dolarlık haksız ölüm kararının peşini hâlâ bırakmayan Goldman ailesi, Simpson’ın kitabının taslağının kontrolünü kazanmıştı. Kitabın adını “Eğer Ben Yaptıysam: Katilin İtirafları” (If I Did It: Confessions of the Killer) diye yeniden adlandırmışlardı.

Simpson o dönemde Associated Press’e “Hepsi kan parası ve ne yazık ki ben de çakallara katılmak zorunda kaldım” demişti. Yıldız sporcu, kitap için üçüncü bir taraf aracılığıyla ödenen 880 bin dolarlık avans almıştı.

O.J., “Borçtan kurtulup evimi güvence altına almamı sağladı” diye belirtmişti.

Simpson, kitap üzerindeki haklarını kaybetmesinden iki ay geçmeden Las Vegas’ta tutuklanmıştı.

GOLDMAN’IN AİLESİNE NE BORCU VARDI?

Goldman’ın babası Fred, yakın zamanda kararın geçerliliğini sürdürmek amacıyla sunduğu mahkeme belgelerinde Simpson’ın 96 milyon dolar borcu olduğunu iddia etti.

Bu durum, ilk olarak hükmedilen 30 milyon dolarlık tazminatın üzerinde kayda değer miktarda faiz oluşmasından kaynaklanıyor.

Borcun yüksek kalmasının sebebi de iddiaya göre Simpson’ın belirlenen miktarın büyük bir bölümünü ödememiş olması.

Goldman, Şubat 2021 itibarıyla Simpson’ın sadece 123 bin dolar ödediğini iddia etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir