Sahaya giren taraftar gol mü attı?

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda yer alan görüntülerde, bir futbol maçında taraftarın sahaya girip gol attığı iddia edildi. Görüntüler üzerinde yapılan inceleme ise gerçeğin dile getirilen iddialardan farklı olduğunu ortaya koydu.

Doğrulama platformu Teyit.org’un incelemesine göre, iddiaya konu olan video, tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında görüntülerin 2017 yılından olduğu tespit edildi. Video, “Pitch Invader Scores Winner!” yani “Saha istilacısı galibiyet golünü atıyor” başlığıyla, İngiliz York City futbol takımının resmi YouTube hesabından paylaşılmış.

OYUNCUNUN BURNU KIRILDI, MAÇA YİNE DE DEVAM ETTİ

Görüntüler York City ile Barrow futbol takımları arasında 2-1 York City galibiyetiyle sonuçlanan karşılaşmayı gösteriyor. 21 Ocak 2017’de oynanan karşılaşmada York City takımına galibiyeti getiren golü 90+4’üncü dakikada Sean Newton isimli futbolcu atmış. Maçta York City’nin 1-0 öne geçtiği sırada takım arkadaşlarıyla gol sevincinde Sean Newton’un 33 numaralı formayı giydiği görülüyor.

Ancak Sean Newton’un, maçın son dakikalarında takımını 2-1 öne geçiren golü attığı sırada numarasız forma ile sahada oynadığı anlaşılıyor. Newton’un numarasız forma ile sahada oynamasının nedeni anahtar kelimelerle araştırıldığında maçtan sonra York’taki bir yerel gazeteye verdiği söyleşiye ulaşmak mümkün oluyor. Sean Newton, bu söyleşide, karşılaşma sırasında oyunculardan birinin üzerine düşmesi nedeniyle burnunun kırıldığını, ancak maça yine de devam ettiğini söylemiş.

Haberde, Newton’un neden numarasız forma giydiğine ilişkin bir açıklaması bulunmuyor. Ancak, futbolcunun burnunun kırılması nedeniyle formasının kirlenmiş olmasından dolayı numarasız bir forma giyerek maça devam ettiği tahmin edilebiliyor.

GOLÜ ATANIN TARAFTAR OLDUĞU İDDİASI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İddianın sahaya giren taraftarın gol attığı şeklinde yayılmasının sebeplerinden biri de York City’nin resmi YouTube ve TikTok hesaplarında eğlence amacıyla Sean Newton’un attığı golü, ‘saha istilacısı galibiyet golünü attı’ başlığıyla yayınlaması. Bu başlık nedeniyle görüntüler sanki sahaya giren bir taraftarın gol attığı şeklinde algılanmış. Kulübün paylaşımlarda gol atan futbolcunun adından bahsetmemesi nedeniyle de iddia yaygınlaşmış.

Ancak kulübün resmi X ve Facebook sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarda ise ‘saha istilacısı’ olarak bahsedilen kişinin parantez içinde Sean Newton olduğu belirtilmiş. Sean Newton, 2016-2017 sezonunda gösterdiği performans ile York City tarafından yılın kulüp oyuncusu seçilirken, York City ise o sezon ligde 21’nci olarak bir alt lige düşmüş. Sean Newton, günümüzde İngiltere yedinci ligi takımlarından Ashton United formasını giyiyor, York City takımı ise İngiltere beşinci liginde mücadele ediyor.

“Video sahaya giren taraftarın gol attığını gösteriyor” iddiasını değerlendiren doğrulama platformu, araştırmaları sonucunda şu sonuçlara ulaştı:

Golü atan kişi taraftar değil. Maçta golü İngiliz York City takımında forma giyen oyuncu Sean Newton atmış. Newton’un maç sırasında burnu kırılmış. Newton muhtemelen, formasının kirlenmiş olması sebebiyle oyuna numarasız forma ile devam etmiş.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir